×
TUR ENG
KAYÜ Anasayfa
YÖNETİM VE ORGANİZASYON
LOJİSTİK

Kuruluş

2006-2007 eğitim-öğretim yılında Lojistik Programına öğrenci alınarak Erciyes Üniversitesi merkez kampüsünde yer alan Mühendislik Fakültesi binasında öğretime başlanmıştır. 7 Ağustos 2004 tarihinde Seyrani Kampüsünde temeli atılan Meslek Yüksekokulu binasının tamamlanmasının ardından 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Develi Seyrani Kampüsünde eğitim faaliyetlerine devam etmiştir.Develi Hüseyin Şahin MYO Lojistik programı, 2006-2007 eğitim öğretim yılında Erciyes Üniversitesi Develi Hüseyin Şahin MYO bünyesinde açılarak Seyrani kampüsünde ilk öğrencileri ile öğretime başlamıştır. 18.05.2018 tarih ve 30425 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Kayseri Üniversitesi Develi Hüseyin Şahin MYO’nda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Kazanılan Derece


Öğrenciler 120 AKTS ve mezuniyet gerekliliklerini başarıyla tamamladıktan sonra, “Lojistik” alanında Önlisans derecesi ile mezun olurlar.

Program Profili


Eğitim süresi 2 yıl olan Lojistik Programı sektörün değişen ve gelişen ihtiyacını karşılayacak nitelikte lojistik elemanı yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, Lojistiğe Giriş, Lojistik Yönetimi, Uluslararası Lojistik, Tedarik Zinciri Yönetimi, Taşıma sistemleri Yönetimi I-II gibi temel dersler ile mesleki uygulama, 30 iş günü staj  gibi uygulama dersleri ile teorik bilgilerin pratik ile pekiştirilmesi sağlanmaktadır.

Mezunların İstihdam Profilleri


Mezunlar; lojistik sektörünün öncü kuruluşları olan lojistik firmalarında, gümrük işletmelerinde ve gümrük acentelerinde, uluslararası firmaların ithalat ve ihracat departmanlarında, dış ticaret aracı kuruluşlarında, sigorta şirketlerinde ve üretim sektörünün üretim planlama, satın alma, depo bölümlerinde görev almaktadırlar. Ayrıca kamu personeli seçme sınavı ile çeşitli kurum ve kuruluşlara atanabilmektedirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş


Mezunlar ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde aşağıdaki lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

"Havacılık İşletmeciliği Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Ulaştırma ve Lojistik Uluslararası Finans Uluslararası Finans ve Bankacılık Uluslararası Lojistik Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık Uluslararası Lojistik Yönetimi Uluslararası Ticaret, Lojistik ve İşletmecilik Uluslararası Ticaret Uluslararası Ticaret ve Lojistik Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi" 

TYYÇ - Program Yeterlilikleri İlişkisi

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü)


Program Koordinatörü: 

Dr. Öğr. Üyesi Fulya ZARALI
Kayseri Üniversitesi Develi Hüseyin Şahin MYO Develi/KAYSERİ
Mail: fzarali@kayseri.edu.tr